HASTANEDE YATIŞ

Böbrek nakli sonrası hastanın durumuna bağlı değişmekle birlikte genellikle yatış süresi 4-6 gündür. Ameliyat sonrası odanıza alındıktan sonra aileniz sizi ziyarete gelebilir. Yaşamınızı tehdit edebilecek infeksiyonlardan korumak amacıyla genellikle en yakın aile bireyleri dışında tanıdıklar organ nakli katına alınmazlar. Üst solunum yolu hastalığı olan ( grip, nezle vb.) aile bireylerinin de sizleri ziyaret etmek yerine telefonla aramaları daha uygundur. On yaşından küçük çocuklarında nakil ekibinin özel izni olmadan sizleri ziyaret etmesi uygun değildir.

Ameliyat sonrası boynunuzun yan tarafında sıvı ve ilaç vermek maksadıyla konulmuş serumun sarıldığı bir bandaj göreceksiniz.

Karnınızın genellikle sağ alt kısmında da ameliyat yaranızı örten bir bandaj olacaktır. Ameliyat sonrası yaradan birkaç gün akıntı olması normaldir.

Ameliyat dikişleri operasyondan 3 hafta sonra alınır.

Ameliyata girdiğinizde siz uyurken mesanenize küçük bir idrar sondası yerleştirilir. İdrar sonrası ameliyat sırasında mesanenizi boşaltmak, yeni böbreğinizin fonksiyonlarını ve sıvı dengenizi monitörize etmek için kullanılır. İdrar sondası genellikle operasyon sonrası 4-6 gün sonra çekilir.

Siz varlığını hissetmeseniz de, cerrahınız ameliyat sırasında yeni böbreğiniz ve mesaneniz arasına küçük bir stent (borucuk) koyacaktır. Bunun amacı dokularınız iyileşirken idrarınızın rahatça akmasını sağlamaktır. Bu stent operasyondan 3-4 hafta sonra üroloji polikliniğinde uyutulmanıza gerek kalmadan ve siz ağrı çekmeden 5 dakikalık basit bir müdahale ile alınacaktır.

Derin nefes egzersizleri operasyondan sonra akciğerlerinizin tamamen havalanmasını sağlayıp zatürre olmanızı engeller. Bu nedenle nakil ekibi tarafından sizlere verilen solunum egzersizi cihazlarıyla uyanık olduğunuz her saat başı 5-10 kez egzersiz yapmanız gerekecektir.

Hastanede yatışınız sırasında ekip tarafından yakın kontrole alınacaksınız. Belirli aralıklarla sizin hayati fonsiyonlarınız ( kalp hızı, kan basıncı, solunum sayısı, oksijen satürasyonu, vücut ısısı ve idrar çıkımı) sizi rahatsız etmemeye çalışılarak takip edilecektir. Bu işlemlerden lütfen çekinmeyin çünkü bunlar her hastaya rutin yapılan işlemlerdir.

Nakil operasyonunun ertesi sabahı nakil ekibi tarafından yürütüleceksiniz. Yürümeden önce ayaklarınızı yataktan aşağı sarkıtıp beş dakika kadar dinlenmeniz uygundur. Özellikle ilk yürüyüşlerde başınızın dönmemesi için karşıya bakıp derin nefes alıp vermeniz faydalı olacaktır.

Nakilin ilk gününden itibaren böbrek nakli konusunda eğitiminiz başlayacaktır. Serviste yatarken hemşireleriniz, çıkışta organ nakli koordinatörünüz sizlere eğitim verecektir.

Kullanacağınız ilaçlar liste halinde, hangi saatlerde ve nasıl alınacağı açık bir şekilde sizlere anlatılacaktır.

Written by: Prof. Dr. Murat Tuncer

Henüz yorum yok

Leave Your Reply